Pierwsza Pomoc Psychologiczna - czym jest i kto może ją stosować?

Kryzys psychiczny jest szczególnym rodzajem stresu, powstającym w wyniku trudnych wydarzeń życiowych. Powoduje pewnego rodzaju zachwianie równowagi psychicznej, emocjonalnej oraz fizjologicznej (Fundacja UNAWEZA, Młode Głowy).

Kogo dotyczy i skąd się bierze kryzys?

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy statusu społecznego. Ludzie mogą doświadczać kryzysów z różnych powodów i w różnych okresach życia.

Kryzys psychiczny może być spowodowany między innymi przez:

  • stresujące wydarzenia życiowe (rozwód, utrata bliskiej osoby, problemy w pracy), 
  • problemy zdrowotne (nagłe pogorszenie zdrowia u siebie bądź bliskich osób, choroby terminalne, przewlekły ból),
  • zmiany życiowe (przejście na emeryturę, przeprowadzka, zmiana pracy),
  • doświadczenie przemocy, nadużycia bądź wypadku.

Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie kilka przykładów. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Ponadto każdy z nas posiada swój unikalny układ nerwowy, w związku z czym te same sytuacje mogą być różnie odbierane przez różne osoby - to co u jednego człowieka wywoła kryzys psychiczny, niekoniecznie wywoła go u kogoś innego.

Doświadczenie kryzysu psychicznego nie oznacza, że osoba jest słaba czy niezdolna do radzenia sobie z problemami. Kryzys psychiczny jest naturalną reakcją na trudne i stresujące sytuacje życiowe. Powinien on jednak zostać odpowiednio zaopiekowany.

Jak zaopiekować się kryzysem psychicznym?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto zapoznać się z pojęciem Pierwszej Pomocy Psychologicznej.

Pierwsza Pomoc Psychologiczna to nic innego jak działanie podejmowane tuż po zdarzeniu kryzysowym bądź w niedługim odstępie czasowym od niego, zarówno przez profesjonalistów, jak i nieprofesjonalistów. Jest to zbiór działań mających na celu wsparcie osoby znajdującej się w kryzysie, np. emocjonalnym. Jej celem jest zapewnienie wsparcia, które może pomóc w złagodzeniu cierpienia, poprawieniu samopoczucia.

Zasady, które warto zastosować udzielając Pierwszej Pomocy Psychologicznej:

- Zachowaj spokój oraz postaraj się okazać empatię: osoba w kryzysie potrzebuje przede wszystkim wsparcia i zrozumienia;

- Słuchaj: pozwól osobie doznającej kryzysu mówić, wyrażać swoje uczucia;

- Unikaj oceniania oraz doradzania: staraj się aby wypowiedzi były wolne od ocen oraz rad, czasami naprawdę wystarczy słuchanie;

- Zachowaj bezpieczeństwo: jeżeli wspierana osoba jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie (np. ma myśli samobójcze, zachowania autodestrukcyjne) ważne jest zapewnienie jest bezpieczeństwa i poinformowanie odpowiednich służb;

- Zachowaj dyskrecję: szanuj prywatność osoby, nie dziel się jej problemami bez jej zgody (wyjątek stanowi sytuacja zagrożenia zdrowia bądź życia, kiedy należy poinformować odpowiednie służby).


Bardzo ważne aby pamiętać, że PPP nie zastąpi profesjonalnego wsparcia specjalisty, które w sytuacji kryzysu psychicznego może okazać się niezbędne. Dlatego też warto pomóc osobie doznającej kryzysu również w poszukiwaniach odpowiedniego specjalisty/miejsca, do którego może udać się po wsparcie. W dawaniu wsparcia należy pamiętać także o samym sobie. Wsparcie innych może być emocjonalnie wymagające, dlatego ważne aby zaopiekować samą_ego siebie.

Bibliografia

https://mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-nauczycielem/kryzys-psychiczny/

https://www.niebieskalinia.pl/aktualnosci/aktualnosci/pierwsza-pomoc-psychologiczna

Share this post
Autorka
mgr Aleksandra Moskal
psycholog
IG: czujewiecjestem.psychologia
7 min czytania